Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

TÜRK POLİS TEŞKİLATI ARMASI ve YILDIZININ ANLAMI

Giriş

polis yıldızı.PNG

 
TÜRK POLİS TEŞKİLATI ARMASI ve YILDIZININ ANLAMI
 
Türk Polisinin kimlik kartında, üniformasının sol göğsünde kalbinin tam üstünde, şapkasında, hizmet binasında ve görev aracında bulunan, üzerinde ay-yıldız, 54 şualı ve 8 köşeli yıldız, defne dalı, çift başlı kartal şeklindeki figürlerden oluşmakta ve her biri ayrı bir anlam ifade etmektedir.
Her bir ahlaki(etik) değer, bir şua ile simgelenmiştir. Toplam 54 ilke ya da ahlaki değer, 8 ana kural altında toplanmıştır. Ay yıldız, defne dalı ve çift başlı kartal figürlerinden oluşan Türk Polis Teşkilatı'nın arması; hürriyet, bağımsızlık, güç, kudret, başarı, ün, şan, şöhret ve kahramanlık gibi anlamların tamamını ifade etmektedir. Bu figürlerin her biri ayrı değerleri simgelemekte ve tarihi bilgi içermektedir.
 
Defne Dalı:
Yıldızın etrafını sarmaktadır. Başarı, ün, şan, şöhret, kahramanlık, erdem ve görkemi temsil eder.
 
Çift Başlı Kartal:
Amblemin alt bölümündedir. Kartal, ululuk ve yükseklik timsalidir. Selçuklu Devleti'nin (1040-1157) simgesi olup, kartalın başlarından biri doğuya, diğeri batıya bakmaktadır. Türklüğün ülküsünü, doğu-batı hakimiyetini, ve geçmişten geleceğe ebedi varoluşunu ifade eder. Ayrıca, bin yıldır bu topraklara hükmetme, güç, kudret ve bağımsızlık anlamlarına da gelmektedir.
 
Ay-Yıldız:
Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bayrağını, vatanı savunmak ve uğrunda şehit olmayı ve Türklük bu sonsuza dek sürecek anlamlarını ifade etmektedir. Türk Polisi, bayrağını başının ve kalbinin üzerinde taşır.
54 Şualı ve 8 Köşeli Yıldız:
Türk Polis Teşkilatı armasındaki “Sekiz Köşeli Yıldız”, Aydınlık ve güneşi, güneşte devletin büyüklüğünü ifade etmektedir. İlk defa Sultan Abdülaziz (1861-1876) tarafından “Nişan-ı Osmani Şemsesi” adıyla, devlet hizmetinde üstün başarıları görülen kişilere iftihar ve imtiyaz olarak verilen bir madalyadan esinlenerek alınmıştır. Bu “Sekiz Köşeli Yıldız” daha sonra Türk polisinin amblemi olmuştur. Bu şekilde her Polis görevlisinin temsil ettiği meslek mensubu olarak, devlet hizmetinde üstün muvaffakiyet gösterecek fertler oldukları ifade edilmiştir.
 
 54 İlke ya da Ahlaki(etik) Değer:
Türk milletinin milli karakterini ifade eden değerlerdir.
 
8 Ana kural:
1-Atatürkçülük, 2-Yurt sevgisi, 3-Tarafsız, 4-Bilgili, 5-Cumhuriyetçi, 6-Bayrağa saygılı, 7-Millet sevgisi, 8-Üniformaya saygılı.
 
İyi ahlaklı, faziletli, nezaketli, merhametli, itaatli, izzet nefisli, karakterli, barışçı, haysiyetli, sabırlı, doğru, mütevazi, mert, cesur, temkinli, sağukkanlı, güçlü, vakarlı, feragatkar, fedakar, intizamlı, adil, azimli, yasaya saygılı, yardım sever, kültürlü, diğergam(anlayışlı), ketum(sır tutan), çalışkan, meslektaş sevgisi, vazife sevgisi, meslek sevgisi, amir sevgisi, anında vefakar, hak sever, aile sevgisi, disiplinli, namuslu, saygılı, allah korkusu, vicdan temizliği, temiz ve sıhhatli, terbiyeli, imtizaçlı, sebatkar, mesuliyetli.
arma.PNG
 

 

 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS